Büyü Kılavuzu

Büyü Kılavuzu

Çeviren: Cemre Serpal

Acemi Büyücüler İçin Tanıtıcı Bir Yazı

Tamriel'deki en güçlü büyücüler de bir zamanlar acemiydi. Hepsinin de benzer başlangıç tecrübeleri olmuştur: Büyü türlerine olan ilginin ortaya çıkması ve/veya yıllarca süren yoğun çalışmalardan sonra ortaya çıkan gizli yetenek. Bu cesur ruhlar kabiliyetlerini geliştirmiş, yeni büyüler öğrenmiş ve hayatlarının daha sonraki aşamalarında bilinecekleri heybetli kişiler olmak için güçlü bir şekilde akıllarını ve bedenlerini geliştirmişlerdir.

Tamriel'in Büyücüler Loncası uzun zamandır pek çok kişi için bilgi ve gücün ilk durağı olmuştur. Tüm halka büyü hizmetleri sunarken lonca, satın alınmaya açık geniş bir büyü listesi sunar ve tüm büyücülere ilk durak olarak tavsiye edilir. Bağımsız satıcılar da bulunabilir fakat onların büyü listesi genellikle loncanınki kadar geniş değildir.

Pek çok büyü yeni başlayan büyücülerin kapasitesinin ötesindedir; örneğin, bir kişinin kendisini görünmez yapabilmesi ileri derecede bir büyüdür ve acemi büyücülerin gücünün ötesindedir. Bir büyücü çalışarak belli bir büyü dalında daha becerikli olabilir ve kendini daha güçlü büyüler yapacak kadar ustalaşmış bulabilir. Daha ustalaşmamış bir büyücünün cesareti bazı güçleri kullanamaması yüzünden kırılmamalı, bunu bir odak noktası olarak kullanıp kendini geliştirme fırsatı olarak görmelidir. Cesaretini kaybetmek yerine öğrenci, daha üst seviye yetenekleri beklemelidir ki bunların içinde büyü emme, alt (ve eninde sonunda üst) düzey Daedra ve yaşayan ölüçağırma -sadece araştırma amaçlı olarak- ve ateş, buz ile şok gibi belirli büyülere karşı korunma gibi üst düzey teknikler de vardır.

Tek bir büyü dalında uzmanlaşmak isteyen büyücülere o daldan olabildiğince çok büyü öğrenmeleri ve sık sık çalışmaları tavsiye edilir. İster tek bir dalda uzmanlaşmak istesinler, ister hepsinde eğitim görmek hepsine Büyücüler Loncasına üyelik başvurusu yapmaları önerilir. Tüm halka verilen hizmetlerin ötesinde başarılı bir lonca üyesi ileri derece büyü yapımı ve tılsımlama gibi özel servislere de erişime sahiptir. Bu servislere Büyücüler Konseyi tarafından halk için fazla tehlikeli bulunduğu için yalnızca yüksek seviye lonca üyeleri tarafından erişilebilir.

Büyünün daha ileriki kullanımı ile ilgilenen vatandaşlar yerel baş büyücülere danışmalıdır.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Easy CHM and documentation editor