Cheydinhal Rehberi

Cheydinhal Rehberi

Yazan: Alessia Ottus
Çeviren: DEVILIEAN

Arkay, bedenimi ve ruhumu kutsa! Benim adım Alessia Ottus ve size Cheydinhal hakkındaki her şeyi anlatacağım.

Bir ziyaretçinin bu şehir için edineceği ilk izlenim şehrin sahip olduğu yeşil alanlar, Corbolo kıyıları boyunca bulunan zarif söğütler, özenle düzenlenmiş bahçeler ve çiçekli fundalıklar olur. İyi düzenlenmiş ve temiz evleriyle, düzgün taş işçiliğiyle; göz alıcı cam, metal ve tahta süslemeleriyle Cheydinhal'in görüntüsü zengindir.

Fakat bu iyi görüntüsünün altında ne yatmaktadır? Suç! Skandal! Yozlaşma!

Cheydinhal üç bölgeye ayrılmıştır. Kuzeyinde bir tepe üzerinde avlusu ve iç bölgesiyle beraber Cheydinhal Kalesi bulunmaktadır. Kalenin aşağısında Doğu Kapısı'ndan Batı Kapısı'na giden bir doğu-batı yolu bulunur. Corbolo nehri yolun kabaca kuzeyinden güneyine akarak Güney Cheydinhal'i iki bölgeye ayırır; tapınak doğuda kalır, pazar ise batıda. Tüm dükkanlar, hanlar ve lonca binaları pazar bölgesindedir. Tapınak bölgesinde ise tapınağın kendisi ve şehrin konutları bulunur. Köprüler Corbolo nehrinin kuzey ile güneyini birleştirir ve güneyde şirin küçük bir adacık parkında birleşirler.

Cheydinhal, Niben'in doğusunda olmasına rağmen kültürü geçtiğimiz yarım yüzyılda Rüzgartepe'den buraya göçmüş Kara Elf göçmenlerinden etkilenmiştir. Bu göçmenlerin çoğu oradaki katı toplum yapısı ve putperest tapınak teokrasisinden kaçıyordu. Cyrodiil'de Zenithar'ın yönetiminden esinlenilmiş kışkırtıcı ticari atmosferi bulmayı ümit ederek geldiler.

Bu göçmenlerden biri bugün Cheydinhal'in kontu. Andel Indarys, Rüzgartepe'de Hlaalu Hanesinin lideriydi fakat daha iyi fırsatlar aradığı için Cheydinhal'a geldi. Cyrodiil'in en yüksek rütbelerinden birine bu ani yükselişini açıklamak zor ve Cyrodiil'deki köklü ailelerin çoğu kesinlikle ona küstah bir sonradan görme olarak baktılar. Bununla birlikte kontun karısı Leydi Llathasa Indarys'in kötü bir biçimde dövüldükten sonra öldürülmüş cesedinin kontluk salonunun merdivenlerinin sonunda bulunması da bir skandala sebep oldu. Kont hakkında ortaya atılan çapkınlık, öfke ve aldatma dedikoduları da kontun eşinin ölümünün ardında daha karanlık bir gizem bıraktı.

Cheydinhal'daki Arkay Tapınağı ile çok az ilgileniliyor. Kont da bu konuda hiçbir adım atmayarak kötü bir örnek oluyor. Fakat bunun nedeni belki de kutsal yargılanmanın korkusundan kaçmak istemesi olabilir. Cheydinhal'in basşrahip, rahip ve şifacısı iyi insanlar ve güvenilir inançlı profesörler fakat tapınak ruhban üyelerinin en onurlu ve en saygın rahibi Errandil'dir; Arkay'ın yaşayan azizi, Büyücüler Loncası ve İmparatorluk Savaş Okulundaki kötü ölüçağıranların öğretimine karşı çıkan yorulmaz mücadeleci.

Cheydinhal'daki iki han da dışarıdan makul bir yer gibi görünür fakat Yenidiyar Hanı'nın sahibi kötü niyetli, kutsal şeylere değer vermeyen, vahşi bir Kara Elf'tir. Cheydinhal Köprüsü Hanı ise ağırbaşlı, dindar İmparatorluk insanı bir kadın tarafından işletilir. Böylece eminim ki nerede iyi ve uygun yemeği, nerede güvenli ve temiz yatağı bulacağınızı ve nerede para keseniz için öldürülmeyeceğinizi bilirsiniz. Cheydinhal Kütüphanesini işleten kişi ve sahibi ise Mach-Na adında Argonyalı biridir. Kendisi tanıştığım en uyumsuz ve nezaketsiz kişidir fakat yine de kütüphanesinin kitap seçimi harikadır ve fiyatları da gayet makuldur.

Cheydinhal konutlarının en fakirleri açık renkli, temiz, iyi çekilip düzenlenmiş arazisi ile tanınırlar. Evlerindeki eşyalara ve mobilyalara hayran olduğunuzu söyleyip içeri girebilirsiniz, şehrin sakinleri bunu (uygun bir saatte yapmanız koşuluyla) uygunsuz bulmazlar. Yine de sizi uyarıyorum! Bu sakinler her ne kadar göze saygın gözükse de bazen ağızlarını açtıklarında vahşi hayvanlar gibi kaba oldukları açığa çıkıyor. Hatta öyle ki size kibar bir sözcük söylemeleri ancak sizi öldürüp bodrumlarına gömdükten sonra olabilir. Genelde bu kaba insanların Ork olmaları da eminim sizi şaşırtmaz.

Yine de Cheydinhal'in en tanınmış sakini ünlü ressam Rythe Lythandas'ın evine uğramayı kaçırmak istemezsiniz. Genellikle yoğun çalışmasından dolayı atölyesinden çıkmaz ve rahatsız edilmek istemez fakat karısı nazik ve misafirperverdir ve ressamın kendi duvarında asılmış resimlerinden birkaçını göstermeye ikna edebilirsiniz.

Dokuzların onurunun takipçisi olun!

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: What is a Help Authoring tool?