Dokuz İlah'ın On Emri

Dokuz İlah'ın On Emri

Çeviren: Mehmet Kardaş

Aziz Alessia'nın feragatıyla büyük bir lütufun getirdiği güç ve bilgelikle dolmuş olabilirsin ve bu öğretilerle Dokuzların ve onların görkeminin farkına varabilirsin. İnsanların aklını gerçeğin ve namusun tüm inceliklerine açmak mümkün olmayabilir çünkü denizlerin mürekkebi ve tüm gökyüzü onların bilgeliğinin yazıldığı bir parşömen kadar büyüktür. Yine de Akatosh bilgeliği ile insanların ne kadar sabırsız ve gerçeğin zor yollarında dolaşmaya ne kadar isteksiz olduklarını bilerek bu on açık seçik ve katı olan basit emirleri insanlara iletti.

  1. Stendarr der ki: Tamriel halkına karşı nazik ve cömert ol. Zayıfı koru, hastaları iyileştir, ihtiyacı olana dilediğini ver.
  2. Arkay der ki: Yeryüzünü, onun üzerindeki yaratıkları, ruhları, yaşayanları ve ölüleri onurlandır. Olumlu dünyanın güzelliklerini koru ve ölülerin ruhlarına karşı saygısızlık etme.
  3. Mara der ki: Sakin ve sade yaşa. Ebeveynlerini koru, ailende ve evinde güvenlik ve huzuru koru.
  4. Zenithar der ki: İyi çalış ki ödüllendirilesin. Zekice harca ki rahat yaşayasın. Asla çalma yoksa cezalandırılırsın.
  5. Talos der ki: Savaş için güçlü ol. Düşmanlara ve kötülere karşı Tamriel'in insanlarını koru.
  6. Kynareth der ki: Doğanın hediyelerini akıllıca kullan. Onun gücüne, dehşetine ve hiddetine saygı göster.
  7. Dibella der ki: Kalbini sanat ve aşkın yüce gizemlerine aç. Arkadaşlığın hediyelerinin değerini bil. Aşkın gizemlerinden neşe ve ilham al.
  8. Julianos der ki: Hakikati bil. Kanunlara dikkat et. Şüphe içindeysen bilgeye akıl danış.
  9. Akatosh der ki: İmparatoruna uy ve hizmet et. Mukavelelere çalış. Dokuzlara tapın, görevini yap, aziz ve rahiplerin emirlerini önemse.
  10. Dokuz İlah der ki: Her şeyin yanında birbirinize karşı iyi davranın.

Eğer her insan bu emirlerin kendi üzerindeki yansımalarına baksaydı bu emirlere çok dikkatlice uyar, yaptıklarından pişmalık duyar, alçakgönüllü olmayı öğrenirdi. İtaatkar olanlar Dokuzların mimberlerine gelip kutsanabilir, Dokuzların ferahlığını ve iyileştirici gücünü kullanabilir ve bu türlü türlü kutsanmalara karşı teşekkürlerini iletebilir.

Kulak vermeyen, nefret dolu olanlar ise en bilge ve her şeyin farkında olan Dokuzlara sırtını döner, hayatı boyunca günahlar ve cahillik içinde yaşar. İnsanlar ve tanrılar tarafından bilinen korkunç suçlarının ağır yükünü taşır ve Dokuzların mimberlerinden ne ferahlık ne de kutsanma bekleyebilirler.

Yine de nefret dolu olanlar ve aptalları kötü bir akıbet beklemeyebilir zira sonsuz merhametleri ile Dokuzlar demiştir ki: "Pişman olun ve güzel işler yapın ki zarafetin çeşmesi bir kez daha üzerinize aksın."

Suçlarınızdan pişmanlık duyun! İmparatorun para cezalarına duyarlı olun ki onlar da imanı ve onun yararlarını tüm insanlara yayabilsınlar!

Kendinizi iyi işlere adayın! Yaptığınız alçakça şeylerin bedelini parlak işlerle ödeyin! Tüm insanlara ve Dokuzlara dürüst insan olmanın sanını gösterin ve bir kez daha ibadethanelerinize Dokuz İlah'ın türbe ve mimberlerine ferahlık ve kutsamalarını almak için yanaşın.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Full-featured Documentation generator