Dokuzun Şövalyeleri

Dokuzun Şövalyeleri

Yazan: Issızkentli Karoline
Çeviren: Oğuz Ayyıldız

Pek az insan Dokuzun Şövalyelerini hatırlar ama kendi zamanlarında krallıkta hatta Cyrodiil'in her tarafında ünlülerdi. Septim İmparatorluğunun ilk zamanlarında, maceraları imparatorluğun topraklarında konuşulurdu. Fakat sahip oldukları şöhret birçok şey ile beraber Kızıl Elmas Savaşı ile birlikte tükendi ve bugün bile manastırlarının nerede olduğu sadece tarihin sayfalarında yazıyor.

Şövalyeler Sir Amiel Lannus tarafından 3. Çağ 111'de kuruldu. Ada Savaşı'ndan kahramanca dönüşü akabinde, büyük bir önemle şövalyelerin emanetlerini korumaya başlamasıyla, Pelinal Beyazçamur'un silahları ve zırhı binlerce yıldır kayıp. 3. Çağ'ın ilk yüzyılını şekillendiren iyimser düşünce ve hırs sahibi olmanın karakteristik özelliklerine sahip bir şekilde ortaya çıkmışlardır. Tamril, ilk defa yüzyıllar sonra barış içinde tek bir toprak parçası gibi olmuştu. Hiçbir şey bundan önemli değildi.

Şövalyelerin şöhreti Sir Amiel'in öncülüğünde, İlk Çağ'dan beri nerede olduğu bilinmeyen Şövalyenin Zırhını korumak için Elynglenn Ejderi'ne karşı aldığı zafer ile duyuldu. Hemen ardından zamanın en iyi şövalyeleri tarikata katılabilmek için sıraya girdiler ve şövalyelerin manastırları Cyrodiil'in batısında iyiliği ve yüceliği çeken bir mıknatısa dönüştü. Şövalyeler imparatorluğun gurur kaynağı oldu. Berich Vlindrel hizipe katıldığında Colovia ailesinin soylularından birinin evladı idi. Şu açıkça ortada ki, Dokuzun Şovalyeleri imparatorluğun en prestijli tarikatı haline gelmişti. Nispeten yakın hedefi ile şövalyeler üç parçadan fazla emanete el koydu ve şanları her seferinde bir üst seviyeye yükseldi. Kimse er ya da geç sekiz emanetin tümünü kurtaramayacaklarından ve görevlerini başarıyla yerine getiremeyeceklerinden şüphe etmedi.

Üzücüdür ki, şövalyelerin erken verdikleri söz 3. Çağ 121'de imparatorluğu parçalara ayıran Kızıl Elmas Savaşı'nın yıkımından kurtulamadı. İlk başlarda, Sir Amiel şövalyelerini savaşın dışında tutmayı başarmıştı. Fakat şövalyelerin başarıları bu durumu baltaladı ve çoğu şövalye kanlı iç savaş zamanında imparatorluğun her birini farklı bir köşeye koyduğu önemli ailelerden geliyordu... Görünüşe bakılırsa Sir Berich, İmparator Cephorus'un yanında savaşa katılmak için tarikattan ayrılan ilk kişi, Şövalyenin Zırhını kendisiyle beraber savaş meydanında taşıdı. Bunun ardından birçok şövalye tarikattan ayrıldı, bazıları savaşa katıldı.

Tarikat şaşalı dönemlerinin ardından yüz kızartıcı şekilde son bulmuştur. İmparator Cephorus'un 3. Çağ 127'deki zaferi ile Berich Vlindrel kazanan tarafın önemli öncülerinden olmuştur. Göründüğü üzere resmiyetin biraz daha dışında Sir Amriel'in tüm çabalarına rağmen tarikat iç savaşın yakıcılığından kesinlikle kurtulamamıştır ve imparatorluğun 3. Çağ 131'de çıkarttığı kararname ile Dokuzun Şövalyeleri resmî olarak son bulmuştur.

Ne oldu da muhtelif emanetler Dokuzun Şövalyeleri tarafından kurtarıldı? Kılıç ve zırh Sör Berich ile beraber gitti, onları nereye koyduğu ise bir bilinmezlik. Eldiven'in en iyi kopyası ise Sir Casimir'in 3. Çağ 139'da bir dilenciyi utanç verici bir şekilde öldürmesinin ardından arkasında bırakmasıyla, Chorrol'da Stendaar Şapeli'nin zeminini süslemekte. Zırhın göğüs bölümünün nerede olduğu ise tam bir gizem. 3. Çağ 150'de şövalyelerin manastırından geçen bir gezginin gözlemine göre hala orada yalnız yaşayan Sir Amiel'in nihai kaderi ile beraber tarihteki yerini almıştır. Ve artık Dokuzun Şövalyeleri tarihin tozlu sayfalarında kalmıştır.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: News and information about help authoring tools and software