En Koyu Karanlık

En Koyu Karanlık

Yazan: Anonim
Çeviren: Deniz Görmez
Düzenleyen: Mehmet Güder

Rüzgartepe'de hem büyücüler hem de Daedra'ya tapınanlar kuvvetçe aşağı olan varlıklar (Daedra) çağırırlar ve çağırdıkları varlıkları uşakları ve araçları olarak tutarlar.

Çoğu Varlık, sadece büyücüler tarafından çok kırılgan ve narin hakimiyet ve bağlama ritüelleri ile ve yalnızca çok kısa süreler için çağrılabilir. Çok şükür ki bu onların kötülük yapma kabiliyetlerini sınırlar ancak yine de bu uşakların pek çoğu, düşmanlarına olduğu kadar onları çağıranlara da yalnızca birkaç dakika içerisinde korkunç zararlar verebilirler.

Daedra'ya tapınanlar ritüeller ve anlaşmalar ile başka Varlıkları bu dünyaya bağlayabilirler. Bu tarz anlaşmalar ile çağırılan cismi varlık, sonsuza dek bu dünyada kalır. (Ya da en azından bu dünyadaki cismi varlığı yok edilip ruhu Oblivion'da tekrar bütünleşinceye kadar.) Mezarlarda ya da Daedra harabelerinde karşılaşılan Varlıklar dünyamızın neredeyse hiç değişmeyen, uzun süreli ziyaretçileridir.

Ayrıca, Daedra efendileri tarafından silah ve zırhlara bağlanan daha güçsüz varlıklar da kovulmadıkları veya yok edilmedikleri sürece kısa süreliğine ya da süresiz olarak çağırılabilirler. Tapınağın müritleri ve büyücüler tarafından büyü ile meydana getirilen silah ve zırhlar kısa süreli büyülere örnektir. Mehrunes Hançeri ve Clavicus Vile Maskesi gibi eserler ise uzun süreli büyülere örnektir.

Rüzgartepe'nin Tribunal Tapınağı Deadra'yı, Almsivi'nin -Almalexia, Sotha Sil ve Vivec'in üçlü ilahlığın- aciz, hizmetkar ruhları olarak ilan ederek onların saygınlığını artırdı. Bu Deadralar sadık ve asi olmak üzere ikiye ayrılır. Sadık olanlar kendi istekleriyle Almsivi'nin egemenliğine boyun eğenlerdir, asi Deadralar ise Almsivi'ye karşı gelenler, dosttan çok düşman olan güvenilmez akrabalardır.

Sadık Daedralar Boethiah, Azura ve Mephala'dır. Fesadın Babası Boethiah'a eşlik eden açlık tehlikeli ve vahşi bir zayıf Deadra'dır. Kıvrımlı, uzun bacaklı, uzun kuyruklu, canavar başlı bir yaratıktır. Felç eden dokunuşu, silah ve zırhları parçalayabilme yeteneği ile tanınır.

Kanatlı alacakaranlık, Şafağın ve Karanlığın Tanrıçası Azura'nın ulağıdır. Kanatlı alacakaranlıklar batının vahşi "harpy"lerine (kadın başlı, kuş vücutlu mitolojik bir yaratık) benzerler ancak kanatlı alacakaranlıkların dişi olanları daha baştan çıkarıcıdır ve onların uzun, keskin, kancalı kuyrukları ölçülemeyecek derecede daha ölümcüldür. Belden yukarısında çıplak bir insan gövdesi, kolları ve başı olan, belden aşağısında ise dev bir örümceğin zırhlı, sert kabuğu ve sekiz bacağı olan örümcekimsi insan şeklini almış olan örümcek Daedra Mephala'nın hizmetkarıdır. Bu zayıf Deadralar maalesef o kadar vahşi ve akılsızdırlar ki kendisini çağıranların emirlerine uyacağına dahi güvenilemez. Bu yüzden Rüzgartepe'de çok az büyücü bu tarz yaratıkları çağırmaya ya da bağlamaya isteklidir.

Asi Deadralar ise Mehrunes Dagon, Malacath, Sheogorath ve Molag Bal'dır. Mehrunes Dagon'a tabi olan daha güçsüz üç ruh şunlardır:

Çevik ve belalı Scamp, yırtıcı ve canavar görünümlü Clannfear ile yüce ve ölümcül Dremora. Kocaman fakat kalın kafalı ogrim Malacath'ın hizmetkarlarıyken, Daedroth denen timsah başlı insansı Daedralar Molag Bal'in bir hizmetkarıdır. Sheogorath'a tabi olan Daedra, Altın Aziz, yarı giyinik bir kadın görünüşünde olan ve büyüye karşı oldukça dirençli, ayrıca da tehlikeli bir büyücüdür.

Rüzgartepe'de sıkça karşılaşılan bir başka Daedra ise, Daedra efendileri ile akrabalık bağı ya da ittifakı olmayan geçici heveslerle bir o diyara bir bu diyara hizmet eden, baştan çıkarma, mecburiyet veya ortaya çıkan bir fırsata göre taraf değiştiren, doğanın güçlerine sahip Daedra, Atronach'tır.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Free Kindle producer