Gizemli Akavir

Gizemli Akavir

Çeviren: Light Bringer Lord
Düzenleyen: Mehmet Güder

Akavir, "ejderha toprağı" anlamına gelir. Tamriel ise "şafağın güzelliği" demektir. Atmora da "yaşlı orman" kelimesini karşılar. Sadece Kızılmuhafızlar, Yokuda'nın ne demek istediğini anlamıştır.

Akavir, yaratıkların krallığıdır. Hiçbir insan veya Mer, Akavir'de yaşamaz, her ne kadar zamanında insanlar Akavir'de yaşamış olsalar da. Ama bu insanlar çok önceden Tsaesci'nin vampirik yılan halkı tarafından yenilmiştir. Eğer sonları böyle olmasaydı bu insanlar bir süre sonra Tamriel'e göç ederlerdi. Kuzeyliler, Atmora'yı Tamriel için terk ettiler. Onlardan önce, Elfler Aldmeris'i Tamriel için terk etmişlerdi. Kızılmuhafızlar yolculuklarına başlamak için Yokuda'yı yok ettiler. Bütün insanlar ve Merler Tamriel'in yaratılışın merkezi olduğunu, orada Son Savaşın olacağını ve tanrıların orada Lorkhan'ı yok ettiklerini ve gizemlerin Adamantine Kulesi'ni terk ettiklerini biliyordu. Akavirlilerin Tamriel hakkında ne düşündüğünü kim bilebilir? Ama bir sorun kendinize: Neden Tamriel'i üç kereden fazla işgal etmeyi denediler?

Akavir'in 4 tane bölgesi vardır: Kamal, Tsaesci, Tang Mo ve Ka Po'Tun. Tamriel'i işgal etmekle meşgul olmadıkları zaman kendi aralarında savaşırlar.

Kamal, "kar cehennemi" demektir. Orada iblis orduları yaşar. Her yaz iblisler erir ve Tang Mo'yu işgal ederler ama Tang Mo'nun cesur maymun halkı her zaman onları geri püskürtür. Bir keresinde iblisler arasında kral olan Ada'Soom Dir-Kamal, Rüzgartepe'yi işgal etmeye çalışmıştı ama Almalexia ve yeraltı kralı onu Kızıl Dağ'da yok etti.

Tsaesci "yılan sarayı" demektir, Akavir'de kaplan-ejder gelmeden önceki en büyük güçtür. Buranın yılan halkı, Akavir'de yaşayan bütün insanları çok önceden yemişti ama hala onlara benzerler. Uzun, korkutucu bir şekilde güzel ve ölümsüzlerdir. Yakınlardaki adalarda onlara isçi gücü ve taze kan sağlayan goblinleri esir alırlar. Tsaesci'nin elinde bulundurdukları topraklar geniştir. Tamriel'in yerlileri Akavirlileri düşündüğü zaman akıllarına yılan halk gelir çünkü bundan önceki çağda yılan halkın içinden biri Cyrodiil imparatorluğunu dört yüz yıl boyunca yönetmişti. Adi Potentate Versidue-Shaie idi ve Morag Tong tarafından öldürülmüştü.

Tang Mo "bin maymun adaları" anlamına gelir. Maymun halkının içinde birçok maymun türü vardır ve hepsi de iyi kalpli, cesur ve sadelik abidesidirler. (ve çoğu da kafayı yemiştir). Zorunda olduklarında ordular oluştururlar zira bütün Akavirliler zaman zaman onları esir almak istemiştir. Maymun halk kimden daha fazla nefret ettiğine karar veremez ama maymunlardan birisine sorarsanız büyük olasılıkla cevabı yılan halk olacaktır. Bir zamanlar düşman olsalar bile, şu anda Ka Po'Tun'un kaplan halkıyla müttefiklerdir.

Ka Po'Tun "kaplan-ejderha imparatorluğu" demektir. Buradaki kedi halk kutsal kaplan-ejderha olan Tosh Raka tarafından yöneltilmektedir. Şu anda çok güçlü bir imparatorluktur hatta Tsaesci'den bile güçlülerdir.(Ama denizde Tsaesci hepsinden çok daha güçlüdür.) Yılan halk bütün insanları yedikten sonra, onlar da bütün ejderhaları yemeye çalıştılar. Kızıl ejderleri esir almayı başardılar ama siyah ejderler Po Tun'a kaçtı. Sonrasında ise kedileri ve yılanları çok zayıf düşüren ve ejderleri öldüren bir savaş yaşandı. O zamandan beri kedi halkı ejderhaya dönüşmeyi denemiştir. Bunu ilk yapabilen ise Tosh Raka'dır. O dünyadaki en büyük ejderhadır, turuncu ve siyah renktedir ve birçok yeni düşüncesi vardır.

Tosh Raka der ki: "İlk olarak, bütün vampir yılanları öldüreceğiz." Sonra ise kaplan-ejderha imparator Tamriel'i işgal etmek istemektedir.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Easily create iPhone documentation