Gürz Teknikleri

Gürz Teknikleri

Çeviren: Gökhan
Düzenleyen: Mehmet Güder

Savaşçılar bazen gürz kullanmanın teknikle alakası olmayacağı yanılgısına düşer. Kılıç kullanmanın yetenekle, gürz kullanmanın ise güç ve kuvvetle ilgili olduğunu sanırlar. Kıdemli bir gürz tekniği eğitmeni olarak size bunun ne kadar yanlış olduğunu anlatacağım.

Bir gürzü düzgün kullanmak zamanlama ve ivmeye bağıntılıdır. Gürzü salladıktan sonra durdurmak ya da yavaşlatmak zordur. Savaşçı sadece darbeyi değil, tepkiyi de hesaplamalıdır. Saldırınıza rakibiniz öne doğruyken, yani dengesizken başlayın. Nasılsa geriye doğru kaçacaktır, bu yüzden kafasının arkasını nişan alın. Gürz nişan aldığınız yere gittiğinde rakibinizin kafası da orada olacaktır.

Gürz omuz hizasında hazır durumda tutulmalı, en yüksek konumda omuzları bir karıştan fazla geçmemelidir. Gürzü dirseğinizle yönetin. Dirsek köprücük kemiğinizin yüksekliğini geçtiğinde kolun ön kısmını kırbaç gibi savurun. Fazladan ivme gürzün daha hızlı ve sert savrulmasını sağlayacak, böylece daha çok hasar yaratacaktır.

Çarpma anında bileğinizin gevşemesine izin verin, aksi halde gürz geri sekerken onu tutan bileğe zarar verecektir. Bırakın gürz rahatça geri teperek tekrar yükselsin ve size hızlı bir ikinci vuruş şansı versin.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Easily create CHM Help documents