Hafif Zırh Onarımı

Hafif Zırh Onarımı

Yazan: Zırhçı
Çeviren: Mehmet Kardaş

İki çeşit hafif zırh vardır, metalik ve metalik olmayanlar. Zincirzırh, Elf, Mithril ve kristal; hepsi metalik zırhlara birer örnektir. Kristal zırhların metalik olarak sınıflandırılmasına şaşırmış olabilirsiniz ama görünüş aldatıcı olabilir. Kristal zırhlar evlerde kullanılan camlardan yapılmaz. Yeşilimsi madde çok çok daha güçlüdür ve erime noktası çok daha yüksektir.

Metal olmayan zırhlar ise kürk ve deridir. Bu tip zırhlar için dikiş ekipmanları çekiçten daha faydalıdır. Keskin bir iğne kalın materyali dikmekte kullanılabilir. Delikler ise genellikle yamanmak zorundadır. Bir yamayı yamamanız gerekiyorsa artık yeni bir zırh almanın vakti gelmiş demektir.

Metalik zırhlar da zamanla yamanmaya ihtiyaç duyabilir. Genellikle çekiçle eğilmiş kısımlar düzeltilebir. Elf ve Mithril zırhları ısıtıldığında daha verimli bir şekilde tamir edilebilir. Zincirzırh ise soğukta bile tamire müsaittir.

En zorlu olanı kristal zırhtır. Çekiç darbeleri kristali kırma riski taşır. Mümkünse çekici tahıl taneleri ile sararak kullanmak daha faydalı olur. Bazı zor durumlarda zırhı yağ havuzuna batırmak bile gerekebilir. Kırılan parçayı örsün üzerine yerleştir, böylece parça örsün üstündeyken yağ tabakasıyla kaplı olacak ve çekiç darbelerinin etkisi yağ tarafından emileceği için kristalin kırılma olasılığı azalacaktır.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Produce electronic books easily