Hallgerd'in Hikayesi

Hallgerd'in Hikayesi

Yazan: Tavi Dromio
Çeviren: Mehmet Güder

"Bence yaşamış en mükemmel savaşçı Vilus Nommenus olmalı" dedi Xiomara. "Ondan daha çok bölge ele geçirmiş başka birinin adını söyle."

"Tiber Septim tabi ki," dedi Hallgerd.

"O bir savaşçı değildi, yönetici ve bir politikacıydı," dedi Garaz. "Ve üstelik, ele geçirilen toprakların büyüklüğü en iyi savaşçıyı olmayı belirleyen en önemli etken olamaz. Kılıç kullanma yeteneğinden ne haber?"

"Kılıçtan başka silahlar da var," diye itiraz etti Xiomara. "Niye balta veya yay kullanma yeteneği olmasın? Bütün silahlardaki en büyük usta kimdi?"

"Bütün silahlarda uzman olan tek bir kişiyi düşünemiyorum," dedi Hallgerd. "Kara Bataklık'taki Agia Nerolu Balaxes, mızrağı en iyi kullanan kişiydi. Küldiyarlarından Ernse Llervu gördüğüm en iyi sopa ustasıydı. En iyi katana ustası da muhtemelen daha önce hiç duymadığımız bir Akaviri kumandanıdır. Okçulukla birlikte uzar gider..."

"Söylenilenlere göre Pelinal Beyazçamur Tamriel'in hepsini tek başına ele geçirmiş." diye araya girdi Xiomara.

"Bu Birinci Çağ'dan önceydi," dedi Garaz. "Muhtemelen bir efsane. Ama modern çağlarda her türden mükemmel savaşçılar bulunuyor. Camoran Usurper? Kaosun Asası'nı bir araya getirip Jagar Tharn'ı mağlup eden isimsiz kahraman?"

"Tanınmayan bir şampiyonu en iyi savaşçı olarak ilan edemeyiz. İmparatoriçe Katariah'ın şampiyonu Nandor Beraid'e ne demeli?" diye öne sürdü Xiomara. "İcat edilmiş bütün silahları kullanabileceğini söylerlerdi."

"Ama sonra ona ne oldu?" Garaz gülümsedi. "Hayaletler Denizi'nde boğuldu. Çünkü zırhını çıkaramadı. Aşırı detaycı de istersen ama bence dünyadaki en iyi savaşçı zırhını nasıl çıkaracağını bilmeli."

"Zırh giyme kabiliyetini bir yetenek olarak değerlendirmek çok zor," dedi Xiomara. "Temel fonksiyonlara sahip bir zırhın ya vardır ya da yoktur."

"Bu doğru değil," dedi Hallgerd. "Bunun da ustaları var, bizim zırhsızken yaptıklarımızı zırh giydiği halde bizden daha iyi yapan insanlar. Hiç Hlaalu Pasoroth'u duydunuz mu, kralın büyük büyükbabası?"

Xiomara ve Garaz, duymadıklarını itiraf ettiler.

"Yüzlerce yıl önceydi ve Pasoroth en iyi savaşçı olmasından dolayı hakkıyla kazandığı harika bir arazinin hakimiydi. Derler ki ve doğrudur, evin sahip olduğu gücün çoğu Pasoroth'un savaşçı olarak kazandıklarına dayanır. Her hafta kalesinde oyunlar düzenlerdi ve komşu toprakların şampiyonlarına karşı hünerlerini gösterirdi. Ve her hafta da bir şeyler kazanırdı. Balta ve uzun kılıçta gayet yeterli olmasına rağmen herkesçe bilinen mükemmel yeteneği silah kullanmak üzerine değildi. Vücudunu tamamen kaplayan ağır zırh giyerken sahip olduğu inanılmaz çeviklik ve hızlı hareket kabiliyeti onun esas yeteneğiydi. Zırh giydiği vakit, giymediği zamankinden daha hızlı hareket ettiğini söyleyenler bile vardı.

"Bu hikaye başlamadan birkaç ay önce, komşularından birisinin kızını elde etmişti. Mena adındaki bu güzelliği karısı yaptı. Onu çok seviyordu ama oldukça kıskançtı ve iyi de bir sebebi vardı. Karısı onun kocalık hünerlerinden pek memnun değildi ve ayrılmamasının tek nedeni Pasoroth'un gözünün daima onun üstünde olmasıydı. Mena, kibarca söylemek gerekirse şehvetli birisiydi ve kocası tarafından her zaman bir ödül olarak kabul edilmesine fena halde alınıyordu. Pasoroth nereye gitse daima onu da yanında götürürdü. Oyunlarda Mena'yı özel bir kutuya yerleştirirdi. Böylece yarışmalarda bile onu görebilirdi.

"Ama gerçek rakibi her ne kadar kendi bilmese de, kendi düzenlediği yarışmalardan birini de kazanmış olan yakışıklı bir zırh ustasıydı. Mena onu fark etmiş ve adı Taren olan o zırhlı da elbette onu gözden kaçırmamıştı."

"Pis bir şakada olması gereken her şeye sahip Hallgerd'in hikayesi," dedi Xiomara, gülümseyerek.

"Yemin ederim ki hepsi doğru," dedi Hallgerd. "Aşıkların karşılaştığı sorun tabii ki asla yalnız kalamamaktı. Muhtemelen bunun yüzünden ikisi için de inanılmaz bir takıntı haline geldi. Taren, aşklarını devam ettirmek için en uygun zamanın oyunlar olduğuna karar verdi... Mena yalandan hasta numarası yaptı, böylece kutunun içinde kalmak zorunda kalmayacaktı ama Pasoroth dövüşler arasındaki her birkaç dakikada hasta odasını ziyaret ediyordu. Bu yüzden Taren ve Mena asla bir araya gelemezlerdi. Hasta eşini ziyarete gelen Pasoroth'un merdivenleri çıkarken zırhının çıkardığı ses Taren'e bir fikir verdi.

"Lorduna yeni bir zırh yaptı. Güçlü, parlak ve güzel tasarlanmış. Amacı doğrultusunda, Taren bacak bağlantı yerlerini luca tozuyla ovuşturdu. Böylece daha çok terleyip daha çok hareket ettikçe parçalar birbirine daha çok yapışacaktı. Bir süre sonra, Pasoroth'un hızlıca yürüyemeyecek ve dövüşler arasında karısını ziyaret edemeyeceğini fark etti. Ama ne olur ne olmaz diye hareket ettiklerinde büyük gürültü çıkaran ziller de ekledi. Bu sayede Pasoroth geldiğini duymak için çiftin yeterince zamanı olacaktı.

"Sonraki hafta oyunlar başladığı vakit Mena gene hasta numarası yaptı ve Taren lorduna yeni zırhı takdim etti. Pasoroth bundan çok memnun kaldı. Tam da Taren'in umduğu gibi zırhı ilk dövüşü için kuşandı. Taren da Mena'nın yatak odasına doğru yukarı çıktı.

"İkisi sevişmeye başladığı vakit dışarısı tamamen sessizdi. Aniden Mena, Taren'in suratındaki tuhaf ifadeyi fark etti ve sormasına fırsat kalmadan Taren'in kafası boynundan düştü. Pasoroth elinde bir baltayla arkada duruyordu."

"Bacak eklem yerleri birbirine yapışmış haldeyken nasıl bu kadar çabuk yukarı çıktı? Ve zillerin çaldığını duymadılar mı?" diye sordu Garaz.

"Hmm, Pasoroth ayakları üstünde çok hızlı yürüyemediğini anladığı vakit elleri üzerinde yürüdü."

"Buna inanmıyorum," diyerek güldü Xiomara.

"Sonra ne oldu?" diye sordu Garaz. "Pasoroth, Mena'yı da öldürdü mü?"

"Bundan sonra tam olarak ne olduğunu kimse bilmiyor," dedi Hallgerd. "Pasoroth sonraki oyun için geri dönmedi ve bir sonraki için de. Sonunda dördüncü oyunda dövüşe geri döndü ve Mena bir kutu içinde gözüktü. Artık hasta görünmüyordu. Aslında gülümsüyordu ve yüzü hafiften kızarmıştı."

"Mercimekten ne haber peki?" diye bağırdı Xiomara.

"Bütün müstehcen ayrıntıları bilmiyorum, dövüşten sonra olan hariç. Terle karışan luca tozu yüzünden Pasoroth'un zırhını çıkarması için on refakatçi gerekti ve on üç saat sürdü."

"Anlamıyorum, o sırada zırhını çıkarmadığını kastediyorsun ama nasıl?"

"Dediğim gibi," diye cevapladı Hallgerd. "Bu, zırh içindeyken zırh dışında olduğundan daha çevik ve hünerli olan birinin hikayesi."

"İşte buna yetenek denir," dedi Garaz.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Easily create HTML Help documents