İmparatorluk Şehri Rehberi

İmparatorluk Şehri Rehberi

Yazan: Alessia Ottus
Çeviren: Burak Yiğit Kara

Yüce Akatosh! İmparatorluğu ve insanlarını kutsa! Benim adım Alessia Ottus ve size Skingrad hakkındaki her şeyi anlatacağım.

İmparatorluk Şehri

Sizce İmparatorluk Şehri'nde kimler yaşıyor? Uriel Septim, Tamriel İmparatoru, İnancın Koruyucusu, Aziz Tiber Septim'in torunları, Lord Talos, Ülkenin Yüce Tanrısı ve Dokuz Kutsal İlah'ın "Yasa"sı. Herkes imparatoru Seçilmiş Kişi Tapınağı'na sıkça gidip Dokuz İlah'a Rahipler Birliği önderliğinde ibadet ettiği için iyi ve kutsal bir adam olarak biliyor.

Peki nerede yaşar? İmparatorluk Şehri'nin merkezindeki İmparatorluk Sarayı'nın asırlar önce imansız, Daedra aşığı Ayleidler tarafından inşa edilen Beyaz Altın Kulesi'nde. Bu eski ve gaddar imparatorluğun elinden çıkan bu yüksek yapının günümüzde imparatorluk din ve adaletinin kutsallığını gösteren bir esere dönüşmesi ne kadar güzel değil mi? İmparatorluk Sarayı'nı ziyaret edenler muhtemelen soyluların, kontların, cenk büyücüsü ve imparatorların mezarları arasında yürüyüp şehrin her yerinden görülebilen Beyaz Altın Kule'ye hayranlıkla bakacaklar.

Burada bulunan Kadim Konsey Odası'na ise girmek yasaktır. Hem ayrıca tarihî ve acayip zırhlarına hayran olsanız bile siz de kısa zamanda kaba ve saygısız İmparatorluk Muhafızlarından uzak durmak isteyeceksiniz.

İmparatorluk Şehri'nin Bölgeleri

İmparatorluk Şehri on bölgeye bölünmüştür. Tüm diğer bölgeler merkezdeki İmparatorluk Sarayı çevresinde toplanmıştır. Kuzeybatı taraflarında sevimli Elf Bahçeleri bölgesi yer alır.

Ters yönde devam edersek, seçkin bir yerleşim birimi olan Talos Bölgesi yine batıda kalır. Güneybatıda Tapınak Bölgesi, onun da ötesinde, surların dışında da çirkin ve pis kokulu Kıyı Şeridi bulunur. Güneydoğu tarafında Botanik Bahçesi ve yine onun da ilerisinde, surların dışında pek de duyulmamış olan Büyücüler Loncasının Gizemli Sanatlar Üniversitesi bulunur. Doğuda kötü şöhretiyle nam salmış olan Arena Bölgesi yer alır. Son olarak sarayın kuzeydoğusunda ne ararsanız bulabileceğiniz Pazar Bölgesi ve onun da ilerisinde, yine surların dışında da İmparatorluk Hapishanesi vardır.

Tapınak Bölgesi

Ben İmparatorluk Şehri'nin Tapınak Bölgesi'nde yaşıyorum ve burasının oldukça hoş bir yer olduğunu söyleyebilirim. Seçilmiş Kişi Tapınağı'na ibadet etmeye geldiğinizde beni, kocamı ve kızımı çekinmeden ziyaret edebilirsiniz. Bu bölge gerçekten oldukça sevimli ve burada sadece kibar, iyi yetişmiş insanlar yaşıyorlar. Ancak yine de şehrin her yerinde olduğu gibi burada da dilenciler çözülemeyen bir problem.

Botanik Bahçesi

Bu muhteşem bahçede Dokuz İlah'ın ünlü heykellerini bulabilirsiniz. Merkezde Lord Talos ve İmparator Tiber Septim heykellerini göreceksiniz. Ancak bu şerefli ve kutsal mekanda tanrıların kralı olan Akatosh yerine Talos'un heykelinin bulunması ne kadar doğru, tartışılır. Bu utanç verici tablonun sorumlusu Talos'un oğullarını kayıran Kadim Konsey'in düzenbaz kibirliliğidir.

Pazar Bölgesi

İmparatorluk Ticaret Odasının kapısında bir satıcı tarafından dolandırılmasıyla ilgili şikayetlerini dile getirmek için yığılmış bir çok insan göreceksiniz. Burası oldukça pis ve düzensiz bir yerdir. Üst üste konmuş kutu kümeleri düzensiz yığınlar halinde etrafa saçılmış, bozulmuş zehirli mantarlar kümeler halinde sağı solu bürümüş ve kaldırım taşları sümük ve pislikle kaplanmıştır. Buraya kendiniz gelmek yerine hizmetkarınızı göndermeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Gizemli Sanatlar Üniversitesi

Burası anlatılamayacak kadar pis ve paçoz bir yerdir, harabe demek bile iltifat sayılır. Burada asla avluda bir öğrenci ya da büyücü göremezsiniz çünkü kendileri karanlık zindanlarında bağdaş kurmuş bir şekilde münafık yazılarını okuyup parşömenlerine anlaşılmaz karalamalar yapmakla meşgullerdir.

Baş Büyücü Kulesi'nde büyücülerin gökyüzünü anlamak için kullandıkları İmparatorluk Gök Modeli bulunur. Ne kadar da salaklar! "Yaratılış"ın kendisindeki muhteşemliğe bakıp olması gerektiği gibi Dokuz İlah'a şükredeceklerine böylesine pahalı ve saçma sapan bir aletin başında diz çöküyorlar.

Büyücülerin değerli kitaplardan oluşan muhteşem bir kütüphaneleri olduğu söylenir ancak onlar bu kitapları kıskançlıkla kendilerine saklarlar. Ama zaten muhtemelen içleri kötülükten başka bir şeye yaramayan saçmalıklarla dolu olduğundan dürüst insanların bu konuda bir kayba uğradıkları söylenemez.

Kıyı Şeridi

Burası korkunç bir yerdir. Yürürken burada öldürülen kadın ve çocukların cesetlerine takılmanız işten bile değil. Tamriel'de tacirler ve denizcilerden daha pislik daha putperest insan yoktur ki kendileri zaten yerli halkı dolandırıp zar zor kazandıkları altınları çarpmaktan başka bir amaç gütmezler. Buralardaki ambar ve gemiler kumar oynatmak, köle çalıştırmak, uyuşturucu pazarlamak ve hatta daha kötü şeylere ev sahipliği yapar. Peki İmparatorluk Muhafızları nerede? Şu ana kadar gören olmadı...

İmparatorluk Hapishanesi

Hapishaneler içlerindeki zincir ve kıskaçları, kelepçe ve daha bir çok farklı işkence araçlarıyla çok korkunç, acımasız, rutubetli ve pistir. Peki hücrelerde hiç insan görebildim mi? Hayır! İmparatorluk Muhafızlarının tembellik ve ilgisizliğinden dolayı hapishaneler bomboş.

Şehrin her yerinde muhafızlar var. Şehrin her noktasında gizlenen hırsızlar ve şehirdeki acımasız çetelerden korktukları için gruplar halinde gezerler. Küstah dilencileri neden hapse tıkmadıklarını hala anlayabilmiş değilim. Suçlular o kadar rahatlar ki sokakta size kendilerini tanıtma cüretini bile gösterebiliyorlar. Bir suçlu zırh ve silahlarını hapishaneden çalmasıyla övünecek kadar yüzsüzdür. Muhafızlar böyle bir rezalete izin verebilecek kadar ilgisiz ve aylak işte! Bu iğrenç İmparatorluk Muhafızları bir de utanmadan demir parmaklıklar arkasına göndermiş olmaları gereken pisliklerin elinden rüşvet alıyorlar.

Arena

Size buradan bahsetmeyeceğim çünkü burayı ziyaret etmenize gerek yok. Sadece işi gücü olmayanlar ya da salaklar buraya gelip paralarını şans oyunlarıyla çarçur eder ya da kendilerini etraftaki suçlularla savaşmaya adayacaklarına gelir burada kan dökerler.

Dokuz İlah sizi kutsasın ve kollasın!

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Easy CHM and documentation editor