Kilit Açmanın Tarihçesi

Kilit Açmanın Tarihçesi

Çeviren: Uğur Ergün

Çağdaş kilitlerin Cyrodiil'de etkileyici bir tarihi vardır. Evlerin ilk inşasından beri kişinin özel mülkiyet hakkını korumak daima bir sorun teşkil etmiştir. İlk güvenlik sistemi kapı boyunca konan kütüklerdir. Bunun tek kusuru ancak ev sahibi evdeyken işe yarıyor olmasıydı.

İlk bilinen kilit Anvil Kalesi'nin usta işi kolkırıcısıydı. Zamanın kontu kapının yanına beş tane kayabilen çubuk koydurtmuştu. Kapıda çubukların üzerinde bulunan delikten çubuklara ulaşılıp kontrol edilebiliniyordu. Çubuklardan sadece bir tanesi kapıyı gerçekten kilitleyebiliyordu. Diğer dördü kişinin koluna düşecek çekici serbest bırakıyordu. Kapıyı açacak kişi sadece hangisinin gerçek kilit olduğunu bilerek kilidi güvenli bir şekilde açabilirdi.

Yüz yıl kadar bir süre kilit sanatı kayan çubuklardan ve cezalandırıcı tuzaklardan oluştu. Sonra ünlü cüce Mzunchend mil ile çalışan kilidi icat etti. İlk örneği üç milliydi. Anahtar, kilit içinde her dönüşte millerin konumuna bağlı olarak dört kez dönüyordu. Her mil birden fazla kullanılıyordu.

65 yıl önceye kadar kimse milli kilidi anahtar olmadan ve kilide zarar vermeden açmanın yöntemini bulamamıştı. Nedeni zor olması değildi elbette. Nedeni asiller dışında kimsenin fiyatı yüzünden Mzunchend'in kilitlerinden satın alamamasıydı. Girişimci bir demirci olan Orenthal, mevcut kilitleri seri üretimle imal ederek makul bir fiyata satmaya karar vermişti. Aniden her dükkanda kilit bulunur olmuştu. Artık kilitleri bozmak için bir sebep vardı. Maymuncuk ve çilingirlik mesleği çıkalı çok olmamıştı. Bu sayede Orenthal daha çok ve daha karmaşık kilitler üreterek çok zengin oldu.

Günümüzün kilitleri yaylı milleriyle karmaşık mekanizmalardır. Her metal mil kilidin açılması için anahtar tarafından tam olarak itilmelidir. Kesin olmayan anahtarlar başarısız kopya anahtarlar ya da sakar çilingirlik denemeleri yay gerilimini serbest bırakıp anahtar ile maymuncuğun sıkışmasına hatta kırılmasına yol açar.

Milli kilitler daha çok mil kullanılarak daha güvenli olmuşlardır. Çoklu mil kilitleri daha hassas ve yapması daha zor ve pahalı olsa da, tahrife karşı daha çok güvenilirlik sunuyor. Çoklu mil kilitlerinin tek bir mil tahrif olduğunda bütün milleri ilk haline getirme meziyeti de vardır. Beş milli bir kilidin beşinci milinde tek bir hata yapmak hırsızın bütün milleri tekrar ayarlamasına yol açar. En çok alınan kilitler tek milli ya da iki milli kilitlerdir. Beş milli kilit kilit yapımcısının en büyük başarısıdır, aynı zamanda bir davetsiz misafirin de en ciddi baş ağrısı.

Çağdaş kilitlerin maymuncukla açılması bir sanat biçimidir. Maymuncuk, ucunda küçük bir diş olan metal çubuktur. Diş, mili kilit mekanizmasına sokmak için kullanılır. Hırsız yeteneğini ve tecrübesini yaylı milleri yuvasına sokmak için gereken gerilimi teker teker ayarlamakta kullanır. Usta bir hırsız nazikçe ittirerek ve mili kaldırarak kilidi açmak için gereken doğru şekli bulur.

Acemi hırsız zanaatini öğrenirken sayısız maymuncuk kırar. Ancak zaman ve çalışmayla mili açmak için gereken gerginliği ve zamanlamayı kestirebilir. Sonuç olarak, acemi hırsızlar çok sayıda maymuncuk taşırken usta hırsızlar tam aksini yapacaklardır.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Easily create PDF Help documents