Leyawiin Rehberi

Leyawiin Rehberi

Yazan: Alessia Ottus
Çeviren: Yalçın Özveren

Zenithar, bütün emeklerimizi kutsa! Benim adım Alessia Ottus ve size Leyawiin hakkındaki her şeyi anlatacağım.

Elsweyr ve Kara Bataklık'ın vahşi ve gelişmemiş vilayetleri arasında sıkışmış, Topal Koyu'ndan İmparatorluk Şehri'ne kadar Niven Nehri'ne giden hayati geçidi koruyan Leyawiin, yüksek taş duvarları ve güçlü garnizonlarıyla büyüleyici bir kaledir.

Leyawiin, Karafundalık'ın bataklık dolu vahşi doğasının ortasında geniş, canlı sokakları, keresteden yapılmış veya kirli ya da hava koşullarından yıpranmış olmayan renkli sıvalarla kaplanmış büyük, rahat evleriyle mutlu, neşeli ve zengin bir kasabadır. Her yerde ağaçlar ve çiçek veren fundalar bulunur. Sessiz biçimde düşünmek için de huzurlu meydanlar ve havuzlar... İşin doğrusu, Argonyalı ve Khajiit soyundan gösterişçi insan kalabalığı olmasaydı, Leyawiin ziyaretler için daha hoş ve güvenli bir yer olurdu.

Marius Caro, Leyawiin kontu olup en son gelini erdemli ve güvenilir biri olan Chorrol Kontesi Arriana Valga'nın sevimli ve görgülü kızı Alessia Caro'dur. Kont ve kontes imparatorluk savunucuları olup Nibenli anakara imparatorluğu kültürünün çalışkanlık, şapel ziyareti, kanunlara uyma gibi geleneksel değerlerini bu sınır karakoluna getirmek için yorulmaksızın çalışmaktadırlar.

Kasabanın kendisi Niben'in sağ tarafında uzun, perdeleyen duvarlarıyla uzanır. İki kapıdan geçince doğu tarafında derin nehir yatağını ikiye ayıran gizli iç kale ve Leyawiin Kalesi uzanır. Zenithar Şapeli Batı Kapısı'nın yakınında, kuzeybatıda bulunur. Bütün dükkanlar, hanlar ve lonca salonları şapelin güneyinde yer alır. Kasabanın yarısının batısında, istisna olarak hoş bir kitap dükkanı ve genel işler yapan bir tüccar Batı Kapısı'ndan doğu-batı şeklinde uzanan yolun kuzeyinde bulunur. Kasabanın ikamet edilen bölgesi geniş kuzey-güney bulvarı boyunca uzanır. Niben'in dolambaçlı kanallarından havuza su toplayanının yarattığı derin havuzlar tarafından doğudan desteklenir.

Stendarr Şapeli ile kont ve kontes, Karafundalık ve Aşağı Niben'in sınırdaki geri kalmış nüfusuna kadar hayatı önem taşıyan Niben kültürünün yararlarını genişletmek adına ittifak kurmuşlardır. Zenithar'ın himayesi sayesinde Leyawiin'de ticaret ve endüstri gelişmiştir. Yakın zamanda istila edilen Transniben'in içinden geçen Yeşil Yol boyunca karavan ve gezginleri rahatsız eden haydutlara da başarıyla karşı konulmuştur.

Leyawiin, Cyrodiil'deki en iyi dükkan ve esnaflara sahip olmaktan (İmparatorluk Şehri haricinde elbette) gurur duyar. Savaşçılar Loncası ve Büyücüler Loncasının esnaf ve eğitmenleri bile daha yüksek kalitededirler. Güney kitapçıları ise özel bir hatırlatmaya değer: Bir Çocuğun İnancı adında kaderin gizemleri hakkında bilgisiz olanlar için yazılmış olan ve en düşük anlama seviyesine göre ayarlanmış bulunan bu dinî kitabın çok sayıda kopyası daima stokta bulunur.

Son zamanlarda Savaşçılar Loncası için yeni bir rakip, Karafundalık Tümeni adında paralı asker kuruluşu yeni bir bina yapmak için burada operasyonlara başladı. Neredeyse sadece Khajiit ve Argonyalı personellerden oluşmasına rağmen memurlar kibar, güzel konuşan ve saygılı kişilerdir. Ve Savaşçılar Loncasıyla fiyat ve hizmet konusunda sıkı bir rekabetin içindedirler. (Bu usul yani başarı ve güvenliği ticari girişim yatırımlarıyla yaymak imparatorluğa hastır ve Zenithar'ı memnun etme yöntemidir.)

Üzülerek söylüyorum ki Leyawiin'deki bütün Khajitt ve Argonyalar Karafundalık Tümeni kadar düzgün ve çalışkan değiller. Kertenkele adamlar ve Kedihalkı saatler boyunca sokaklarda tembelce uzanıp dedikodu yaparken görülebilir. Keşke bu yaratıklar kendilerini ve evlerini temiz tutmak için biraz daha fazla zaman harcasalar.

Dokuzları yücelt ve günahtan uzak dur!

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Single source CHM, PDF, DOC and HTML Help creation