Rüzgartepe'de

Rüzgartepe'de

Yazan: Güneşhisarlı Erramanwe
Çeviren: Cemre Serpal

Altınlar değerindeki Balyozyurt fethinden sonra, imparatorluk orduları Cyrodiil'in kuzeydoğu sınırlarında toplandı ve istila filosu Skyrim'de konuşlandı.

İlk olarak, genelde imparatorluk ordu ve donanmaları yenilmez olarak düşünülse de Indoril Hanesi ve Tapınak tarikatı ölümüne karşı koymayı teklif etti. Redoran ve Dres Indoril'in yanındaydı, Telvanni ise tarafsızdı. Hlaalu uzlaşma teklif etti.

Kara Bataklık'taki zoraki sınır olayları sonuçsuz olarak bitti ama bataklık arazisi de imparatorluk ordu ve donanmasına yardımda bulunmadı. Silgrad Kulesi ve Kragenmoor'un batısında ile Karaısık ve Cormaris Manzarası'nda toplanan ordular karşısında, Rüzgartepe'de Redoran paralı askerleri ile hanelerin özel askerleri ve Tapınak emir erleri ve silahtarlarından oluşan acınası halde küçük bir milis vardı. Daha karışık olan mesele ise Indoril, Dres, Hlaalu ve Telvanni'nin batı sınırlarına asker yerleştirmeyi reddetmesiydi; Indoril ve Dres batı sınırını korumak yerine içeriye çekilmeyi ve bir gerilla savaşı yapmayı teklif etmişti. Hlaalu uzlaşmayı savunurken Telvanni tarafsızdı, böylece Redoran imparatorluğa karşı tek başına karşı koyduğu bir manzarayla karşılaştı.

Bu durumda Vivec kişisel olarak Vivec Şehri'nde ortaya çıkıp İmparator Tiber Septim ile yaptıkları anlaşmayı açıkladığında Rüzgartepe'yi bir imparatorluk eyaleti olarak yeniden düzenleyip yine de "tüm haklar ve iç yönetim" sözü verdiğinde tamamen değişti. Şaşkına dönmüş Tapınak -ki görünüşe göre onlara bu konuda danışılmamıştı- bu duyuruyu garip bir sessizlik ile karşıladı. Indoril, Dres'in desteği ile ölümüne karşı koymaya yemin etti, bu arada Redoran da ordulara karşı desteksiz olarak yüzleşmekten kurtulmak için güzel bir bahane bularak Hlaalu'ya katılıp anlaşmayı hoş karşılamaya karar verdi. Telvanni de rüzgarın hangi yöne estiğini görerek Hlaalu ve Redoran ile birlikte anlaşmaya destek vermeyi kararlaştırdı.

Septim ile Vivec arasındaki kişisel görüşmenin koşulları hakkında hiçbir şey bilinmiyor veya nerede olduğu ya da anlaşmadan önce gerçekleşen ön görüşmelerin ne olduğunu. Halka açıklanan sebep anlaşmaya karışan kişilerin kimliklerini korumaktı. Batıda, tahminler Zurin Arctus'un rolü üzerinde yoğunlaşmış; Doğu'da söylentiler Vivec'in Rüzgartepe'de iç yönetim, hane gelenekleri, dinsel çalışmalar gibi belirgin ayrıcalıklar karşılığında Altmer ve Yaztutan Adaları fetihlerine yardım olarak Numidium'u teklif ettiğini öne sürüyor.

Yüce Divan'dan kurul başkanı, bir Indoril, anlaşmayı kabul etmeyi ve de istifa etmeyi reddetti. Kendisine suikast düzenlenmiş ve unvanı bir Hlaalu ile değiştirilmiştir. Hlaalu Hanesi bu fırsatı Indoril Hanesi ile olan bazı eski meseleleri halletmek için kullandı ve birkaç kanlı vuruş ile bir kurul üyesi değişimi oldu. Bunun gibi hane içi savaşlarda Rüzgartepe'nin bağımsız bir devletten bir imparatorluk eyaleti haline gelmesi sürecinde imparatorluk orduları ile olandan daha fazla kan döküldü.

Orduların generalleri Rüzgartepe'den gelen bir istiladan korkmuşlardı. Dunmerler genel olarak en korkunç ve fanatik düşmanlar olarak görülmüşlerdi çünkü ilaveten tapınakları ve klan gelenekleri ile aşılanıyorlardı. Generaller ayrıca İmparator Tiber Septim'in tanıdığı ve faydalandığı Rüzgartepe'nin politik zayıflığını kavrayamıyorlardı. Aynı zamanda Septim'in fethettiği diğer yerlerdeki trajik nüfus düşüşü ve yıkım ile Rüzgartepe'nin imparatorlukla hukuki ve ekonomik açıdan hızlı ve etkili bir şekilde uyuşması ve Rüzgartepe'nin alt ve üst derecelerinin nispeten çok az çarpışması düşünüldüğünde Tribunal'ın ayrıca Rüzgartepe'nin savunma konusundaki umutsuzluğunu fark ettiği ve de ilk barış teklif eden olarak anlaşma masasında bazı ayrıcalıklar kazanma şansı aradığı için saygı duyulmalıdır.

Bir çelişki olarak pek çok Indaril soylusu imparatorluğa teslim olmaktansa intihar etti, bunun bir sonucu olarak da hane değişim sırasında gözle görülür şekilde zayıfladı, bu şekilde de gücü giderek artan Hlaalu Hanesi'ne güç ve itibar kaybedeceklerini garantilediler. Tapınak tarikatı daha büyük bir beceri ile kayıplarını idare etmeyi bildi, siyasal çekişmelere uzak kalarak ve insanların iyi dileklerini ekonomik, eğitsel ve ruhsal refahlarına odaklanarak kazandılar.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Produce electronic books easily