Tamriel'in Hazineleri

Tamriel'in Hazineleri

Yazan: Yagrum Bagarn
Çeviren: Mehmet Kardaş

Aşağıda son yüzyıllar için hayal bile edilemez derecede önemli bazı nesneler hakkında topladığım bilgiler yer almaktadır. Hepsi bir zamanlar görülmüş, ele geçirilip Tamriel tarihi boyunca tekrar tekrar kaybedilmiştir. Bazıları sadece birer efsane bazıları ise birer aldatmaca olabilir ama birçokları bu nesnelere sahip olmak yada onları korumak için hayatlarından olmuşlardır.

Lordun Zırhı

Bazen Morihaus'un Zırhı yada Kynareth'in Hediyesi olarak da adlandırılan çok eski üstün kalite bir zırhtır. Sahibine başkasının sağlığını emme, büyü etkilerine karşı direnme, zehirlerin etkilerini giderme gibi özellikler kazandırır. Denir ki ne zaman Kynareth zırhın sahibini değersiz görmeye başlar, o zaman zırh sıradaki sahibi için ondan alınır ve saklanır.

Abanoz Zırh

Abanoz Zırh tarih öncesi Kara Elf tanrıçası Boethiah tarafından yaratılmış bir zırhtır. Abanoz Zırh'ın kim tarafından ve ne kadar uzun süre taşınacağına karar veren odur. Eğer doğru kullanılırsa sahibine ateşe, büyüye dayanıklılık sağlar ve büyülü bir kalkan oluşturur. Abanoz Zırh'ın taşıyıcısının artık zırhı giyemeyecek durumda olup olmadığını belirleyen tek kişi Boethiah'ın kendisidir ve şu kesin ki tanrıça bazen çok kaprisli olabilir.

Büyü Kırıcı

Tamriel'in en eski kalıntılarından biri olan Büyü Kırıcı, yüzeysel olarak bir burç kalkanıdır. Rourken-Shalidor savaşındaki tarihi önemi yanında sahibini hemen hemen tüm büyülerden ya büyüyü geri yansıtarak ya da zayıflatarak koruyabilir. Denir ki Büyü Kırıcı hala asıl sahibini aramaktadır ve uzun süre hiç kimsenin elinde bulunmaz. Çoğunlukla, Büyü Kırıcı'ya kısa bir süre de olsa sahip olmak yeterlidir.

Chrysamere

Paladın'in Kılıcı çok eski, savunma kabiliyeti neredeyse saldırı gücünden daha güçlü olan bir çift taraflı kılıçtır. Sahibinin sağlığını artırır, onu ateşten korur ve üzerine yapılan tüm büyüleri geri yansıtır. Chrysamere nadiren bir savaşçı üzerinde uzun süre kalır çünkü sadece bir şampiyona ait olmayı sevmez.

Magnus'un Asası

Magnus'un Asası Tamriel tarihinin en eski eserlerinden biri olup yaratıcısı Magnus için metafizik bir pil görevindedir. Kullanıldığı zaman düşmanın canını ve mistik enerjisini emer. Asa zamanla kullanan büyücünün aşırı güçlenmesinden sahibini bırakır ve bu yüzden mistik dengeleri bozar.

Büyücü'nün Yüzüğü

Büyük büyücü Syrabane'nin yüzüğü en bilinen ve ünlü kalıntılardan biridir. Tamriel'in antik tarihinde Syrabane tüm kıtayı yüzüğü doğru şekilde kullanmasıyla kurtarmıştı ve o zamandan beri maceracılara daha önemsiz amaçlar için yardımcı oldu. Yüzük büyüleri geri yansıtması, sahibinin hızı ve sağlığını artırması ile bilinir. Hiçbir maceracı yüzüğü uzun süre takamaz çünkü denildiğine göre yüzük sadece Syrabane'e itaat etmek için yapılmıştır.

Phynaster'in Yüzüğü

Phynaster'in Yüzüğü, yüzyıllar önce maceralı hayatında iyi savunmalara ihtiyaç duyan biri tarafından yapılmıştır. Yüzük sayesinde Phynaster yüzyıllar boyunca yaşadı ve o zamandan sonra da yüzük bir insandan diğerine geçti. Yüzük sahibinin zehire, büyü ve elektriğe karşı direncini artırır. Yine de, Phynaster kurnazdı ve yüzüğü sahibinden eninde sonunda ayrılacak ve başka bir yerde dinlenmeye çekilecek şekilde lanetledi.

Khajiit Yüzüğü

Khajiit Yüzüğü Rajhin'den yüzillarca daha yaşlı olan eski bir kalıntı olup yüzüğü ünlü yapan bir hırsızdır. Kendini görünmez yapmak ve rüzgar kadar hızlı yapmak için Rajhin Yüzüğü'nü kullandı. Yüzük sayesinde Elsweyr tarihindeki en başarılı hırsız oldu. Rajhin'in sonu hala gizemini korumasına rağmen efsaneye göre yüzük bu derece fazla kullanılmaya karşı çıkmış ve Rajhin'i düşmanları ile başbaşa bırakarak ortadan kaybolmuştur.

Molag Bal'ın Gürzü

Vampir Gürzü olarak da bilinen Molag Bal'ın Gürzü, düşmanın büyü gücünü emip sahibine verir. Ayrıca düşmanın gücünü silahı taşıyana aktarma özelliği de vardır. Molag Bal eseri ile oldukça rahattı. Gürz hakkında birçok efsane var. Görünüşe göre silah, büyücüleri haklamak için oldukça rağbet görmektedir.

Alçak Clavicus'un Maskesi

Kibirli Alçak Clavicus bile kendi kişiliğine uyan bir maske yapmıştı. Maskeyi kullanan büyük ihtimalle Tamriel'in insanlarından olumlu davranışlar görmektedir. Sahibinin kişiliği ne kadar yüksek olursa faydalar o kadar fazla olmaktadır. Maske hakkında bilinen en iyi hikaye çok tanınan soylu bir hanım Avalea'nın öyküsüdür. Genç bir kızken Avalea'nın güzelliği ona kin besleyen hizmetçilerinden biri tarafından bozulmuştu. Avalea da Alçak Clavicus ile karşılığında maskeyi almak şartıyla karanlık bir anlaşma yaptı. Maske onun görünüşünü değiştirmemesine rağmen artık herkes ona saygı ve hayranlıkla yaklaşmaya başlamıştı. Bir yıl sonra, kadının iyi bağlantıları olan bir baronla evliliğinin ertesi günü Alçak Clavicus maskeyi geri istedi. Sonra bir çocuğa hamile olmasına rağmen Avalea baronun evinden kovuldu. Yirmi bir yıl sonra Avalea'nın kızı intikamını baronu öldürerek aldı.

Mehrunes Hançeri

Karanlık Kardeşlik nesiller boyunca bu abanoz hançerin peşindeydi. Bu gizemli eser bir canlıyı anında öldürebilme özelliğine sahiptir. Tarihte Mehrunes Hançeri'ni taşıyan kimseye rastlanmamıştır. Ancak, bir zamanlar Karanlık Kardeşlik içinde büyük bir çatışma çıkmış ve bunun hançer ile ilgili bir sebepten çıktığı sanılmaktadır.

Kurtarıcının Deri Göğüs Zırhı

Hırcine'in diğer eserlerinden biri de Kurtarıcının Deri Göğüs Zırhı'dır. Zırh büyüye direnebilme gücüne sahiptir. Efsaneye göre Hircine deriyi kendi topraklarından çıkabilen ilk ve tek ölümlüye hediye etmiştir. Bu bilinmeyen ölümlü de deriyi bu büyülü zırha kın haline getirtmiştir. Kurtarıcının derisi sanki kendi iradesine sahipmiş gibi bir kahramandan diğerine nesiller boyunca geçmiştir.

Keskin Merhamet Mızrağı

Diğer bir gizemli eser ise Keskin Merhamet Mızrağı'dır. Mızrak hakkında bilinenler çok azdır. Tarihî bir kayıt olmamasına rağmen birçokları mızrağın Daedra kökenli olduğunu düşünür. Mızrakla ilgili bilinen tek efsane onun Battlespire'ın düşüşü sırasında güçlü bir kahraman tarafından kullanılmış olmasıdır. Kahraman, mızrağın yardımı ile Mehrunes Dagon'u yenmiş ve Battlespire'ı tekrar ele geçirmiştir. O zamandan beri Keskin Merhamet Mızrağı Tamriel'de çok az görülmüştür.

Daedra Kırbacı

Daedra Kırbacı, Fickledire Ateşi'nin yasak abanozundan dövülmüş güçlü bir gürzdür. Bir zamanlar kara ruhları tekrar Oblivion'a göndermek için kullanılan bu gürz, Mackkan'ın efsanevi silahıdır. Silah ayrıca Oblivion'dan yaratıklar çağırma özelliğine de sahiptir. Bir zamanlar Battlespire'da Daedra lordlarına karşı kullanılan bu silah şimdi maceracılar ile topraklarımızda dolaşmaktadır.

Gölgeler Yayı

Efsaneye göre Gölgeler Yayı gecenin daedrası tarafından yapılmıştır. Efsanevi orman muhafızı Raerlas Ghile, yayı gizli bir görev için kullanmış ancak başarısız olup yayı kaybetmiştir. Ama sıkı bir dövüşe girmeden de ayrılmamış ve denir ki yayın yardımıyla düşmanlarına büyük zararlar vermiştir. Yay sahibine görünmezlik ve hızlı hareket kabiliyetini bahşeder. Gölgeler Yayı daha önce birçok kez görülmüş olup İkinci Çağ'ın Kara Elf suikastçısı Dram'ın bile bu yayı kullandığı söylenir.

Randagulf'un Yumrukları

Begalin klanından Randagulf, Tamriel tarihindeki Skyrimli en güçlü savaşçılardan biridir. Cesareti ve yırtıcılığı ile birçok savaşta önemli roller üstlenmiştir. Ölüme ise Kral Harald Skyrim'i ele geçirdiğinde kavuşmuştur. Kral Harald bu büyük kahramana büyük saygı duydu ve Randangulf'un eldivenlerini aldı. Kral Harald ölünce de eldivenler kayboldu. Kral, eldivenlerin taşıyana fazladan güç bahsettiğini söylemiştir.

Hükümdarın Buz Kılıcı

Hükümdarın Buz Kılıcı kesinlikle Tamriel'in en değerli eserlerinden biridir. Efsaneye göre Kötü Büyücü Almion Celmo, büyük bir savaşçıya ait olan bir çift taraflı kılıcı normalden daha güçlü bir buz ifritinin ruhu ile büyülemişti. Savaşçı olan Thurgnarr Assi uzak diyarlardaki bir krala suikast düzenleyecek ve oradaki yeni lider olacaktı. Suikast başarısız oldu, büyücü tutsak edildi. Buz kılıcı dokunduğu her şeyi dondurur. Kılıç hiçbir kimsede uzun süre kalmayacak şekilde sürekli kişiden kişiye geçer.

Çevreleme Yüzüğü

Bu değerli nesne hakkında çok az şey biliniyor olmasına rağmen denir ki, sahibine çevresi ile bir bütün haline gelmesini sağlar.

Apostle'ın Botları

Apostle'ın Botları büyük bir gizem taşır. Daha önce kimse görmemiş olmasına rağmen botları giyenin yerden yükselebildiği söylenmektedir.

Akıl Hocası Yüzüğü

Bu yüzük her deneyimsiz büyücü için çok değerli bir malzemedir. Yüzüğü takanın zeka ve bilgeliğini artırarak büyü kullanımını daha etkili kılar. Yüzüğün yaratıcısının kadim büyücü Carni Asron olduğu söylenir. Onu, öğrencilerinin kendi rehberliğinde çalışabilmesi için yapmıştır. Asron'un ölümünden sonra yüzük ve büyücüye ait diğer bazı eşyalar kaybolmuş, sonrasında yüzük Tamriel boyunca birçok insanda elden ele geçmiştir.

Rüzgarın Yüzüğü

Bu yüzük hakkında hiçbir bilgi olmamasına rağmen adı ve bazı söylentilere göre yüzük kendisini takana fazladan hız kazandırır.

Vampir Yüzüğü

Tamriel'in en değerli ve ölümcül eserlerinden bir diğeri de Vampir Yüzüğü'dür. Denir ki yüzük kurbanının canını alıp sahibine vermektedir. Yüzüğün gerçek doğası yada kökeni bilinmemesine rağmen çoğu yaşlı kesim yüzüğün şeytani yapımının Rüzgaretepe'de çok çok uzun zaman önce bir vampir topluluğu tarafından gerçekleştirildiğini söylemektedir. Vampir Yüzüğü çok nadir bir eser olup sadece aynı yüzyılda bir ortaya çıkan döngülerde görülebilmektedir.

Eleidon'un Vesayeti

Eleidon, Breton tarihinde efsane bir kutsal şövalye idi. Azmi ve cesareti ile insanların peşinden gitmiş ve yanlışlarını düzeltmiştir. Bir hikayede denir ki o şeytani bir savaş lordunun elinden ölüme çok yakın olan bir baronun kızını kurtarmıştır. Ödül olarak da baron tüm zenginliğini Eidelon için özel yapılan bir büyülenmiş kalkana harcamıştır. Kalkan Eleidon'a yaralarını iyileştirme özelliği vermiştir.

Hasedoki'nin Asası

Denir ki Hasedoki çok rekabetçi bir büyücüydü. Toprakları kendinden daha güçlü bir büyücü bulabilmek için dolaştı. Bilindiği kadarıyla kendisi ile mücadele edebilecek bir büyücü bulamadı. Ve denir ki güçleri yüzünden kendisini o kadar yalnız hissetti ki ruhunu şu anda bile yaşayan asasına hapsetti. Tamriel'deki tüm büyücüler her zaman bu büyülü asanın peşinde oldular. Kullanıcısına büyüye karşı koruma sağladığı için her büyü kullanıcısı için çok değerli bir silahtir.

Kanlıkurtçuk Miğferi

Denir ki Kurtçuklar Kralı arkasında en değerli eşyalarından birini bırakmıştır, Kanlıkurtçuk Miğferi. Miğfer büyülü bir kemikten yapılmıştır. Miğfer kullanıcısına iskeletler çağırabilme ve ölüleri kontrol edebilme özelliği verir. Bir ölüçağıran için çok değerli bir eserdir.

Ejderhakemiği Zırhı

Bu zırh bir kahramanın ya da tarihî eser koleksiyoncusunun eline geçirebileceği en değerli eserlerndendir. Gerçek ejderha kemiğinden yapılmış olup ilk İmparatorluk Cenk Büyücüsü Zurin Arctus tarafından Üçüncü Çağ'ın ilk yıllarında büyülenmiştir. Birçoklarının ele geçirmek istediği harika bir işçiliğin ürünüdür. Zırh kendisini giyene ateşe karşı dayanıklılık sağlar ve düşman saldırılarına karşı sahibini alev püskürterek korur. Zurin Arctus'un göğüs zırhını büyülemesi ile ilgili çok az şey biliniyor olmasına rağmen eski bir hikaye onun gezgin bir savaşçıya olan borcu yüzünden büyülediğinden bahseder. Savaşçı gibi Ejderhakemiği Zırhı da kimsede uzun süre durmaz.

Kafatası Ezici

Kafatası Ezici inanılmaz derecede büyük ve güçlü bir silahtir. Bu savaş baltası büyücü Dorach Gusal tarafından yaratılan büyülü bir ateşte zamanın en iyi demircisi Hilbongard Rolamus tarafından dövülmüştür. Çelik, büyü ile daha da sertleştirilmiş olup silahın ağırlığı boyutuna göre çok hafiftir, böylece ölümcül darbelere olanak tanır. Balta bir festivalde gösteri için yapılmış olsa da hırsızlar tarafından çalınmıştır. Kafatası Ezici o zamandan beri Tamriel'in yaratıcılarını bulmak için dolaşmaktadır.

Altındövme

Bu büyülü kılıç neredeyse bir gizemdir. Hırsızlar onun nasıl altından yapıldığını ve kuzeyin eski ejderhaları tarafından dövüldüğünden bahseder. Hikayelerine göre kılıç ejderhaları korumaya yemin etmiş büyük bir şövalyeye verilmiş. Kılıç sahibine, düşmana ateş hasarı vermesini sağlar. Altındövme tarihin son zamanlarında görülmemiştir ve denir ki kılıç kendisini hak eden bir kahramanı beklemektedir.

Haynekhtnamet'in Dışı

Kara Bataklık'ta bir zamanlar Wamasus denilen Argonyalılar yaşardı. Kuzeyli insanlar bunları zeki, şok büyüsü yapabilen ejderhalar olarak görürlerdi. Bunlardan güçlü bir tanesi olan Haynekhtnamet, Kuzeyli insanlar tarafından 7 gün 7 gecede düzinelerce adama mal olarak öldürülmüş. Yaşayan insanlardan biri dişlerinden birini ödül olarak almış. Diş de bir hançer şekline getirilmiş. Hançer gizemli bir şekilde canavarın büyülü özelliklerine sahiptir ve kullanıcısına düşmanına karşı şok hasarı verebilmesini sağlar. Bu benzersiz hançer gezgin kahramanların elinde ara sıra görülmektedir.

Umbra Kılıcı

Umbra Kılıcı tek bir amaç, ruhları tutsak etmek için eski büyücü Naenra Waerr tarafından büyülenmiştir. Bir ruh taşı ile beraber kullanıldığında kılıç kullanıcısına düşmanın ruhunu hapsetme imkanı sağlar. Naenra şeytani işleri yüzünden idam edilmiştir ancak kılıcı saklamayı başarmıştır. Umbra Kılıcı çok seçici olup hak eden bir sahip bulana kadar gizli kalmayı tercih eder.

Denstagmer'in Yüzüğü

Yüzük hakkındaki tek bilgi bazı elementlere karşı koruma sağlayabileceği yönündedir. Denstagmer ismi bile hala gizemini korumaktadır.

Oreyn Ayıpençesi'nin Miğferi

Yeşilyurt'un efsanevi kahramanı Oreyn Ayıpençesi'dir. Kral Faume Kurbağagözü'nün oğlu saygı duyulan bir klan avcısı ve iyi bir potansiyel liderdi. Orman Elfleri efsaneleri der ki Oreyn tek başına Elf ormanlarının şeytani büyücüsü Glenhwyfaunva'yı öldürüp klanına sonsuza dek barış getirmiştir. Oreyn başka birçok işi tamamlamaya çalışmış ama Knahaten Flu'nun ellerinde hayatını kaybetmiştir. Miğferi gelecek nesillere onun şanını hatırlatan bir anıt olarak kalmıştır. Fakat klan dağılınca miğfer kaybolmuş ve maceracılar için çok değerli bir eser halini almıştır. Oreyn Ayıpençesi'nin Miğferi söylentilere göre sahibine çeviklik ve dayanıklılık kazandırır.

Daedra Hilal Kılıcı

Muhtemelen en nadir ve kanun dışı kalıntıların başında Daedra Hilal Kılıcı gelmektedir. Kılıç imparatorluk tarafından Battlespire'ın ele geçirilmesi sırasında Mehrunes Dagon'un emrindeki Daedra güçleri tarafından kullanılmıştır. Bu benzersiz kılıçlar Battlespire tarafından tekrar alındığında toplanıp yok edilmiştir. Görünüşe göre bir tanesi hariç. İmparatorluk hepsinin yok edildiğine inansa da şimdiye kadar hiç kimse görmemiş olsa da söylentilere göre Tamriel'in bir yerinde hala bir tane bulunmaktadır. Kılıç kullanıcısına, düşmanına karşı büyük hasarlar vermesini sağlar ve onu felç ederek zırhını ağırlaştırabilmesi gibi özellikler kazandırır. Eğer gerçekten bir tane bulunuyorsa her güçlü savaşçı için çok değerli bir silah olacağı kesindir.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Free EBook and documentation generator