Tokatlama

Tokatlama

Yazan: Anonim
Çeviren: Cemre Serpal

Eğitimsiz dövüşçülerin ellerini sopa gibi kullandıkları ve rakiplerini davul gibi dövdükleri bilinir. Bu zafere giden, gerçekten kaba bir yoldur. Açığa çıkan avucun yolu daha çok gelişmiş ve daha çok ölümcüldür.

Bu soruyu düşünün. Bir adam göğsünden bir tabağın düz yanı ile vuruluyor. Ufak bir ezik var ama onun dışında zarar görmemiş. Şimdi o tabağı kırın ve kırık parçalardan biri ile adamın göğsüne aynı kuvvetle vurun. Adam ya ölmüştür ya da ağır bir biçimde yaralanmıştır. Bu nasıl olabilir? Küçük bir nesne nasıl büyük nesneden daha çok zarar verebilir?

Bu çok önemli nokta açığa çıkan avuç yolunun ilk parmağıdır. Beş parçalı yol ise odaklanma, tepki, denge, hız ve nefes kontrolüdür. Silahsız dövüşte ustalaşmak için tüm bu noktalara hakim olmak gerekir.

Adam ve tabağın öyküsü odaklanmadır. Darbenin tümü küçük bir noktaya yoğunlaştırılmıştır. Böylece daha güçlüdür. Sadece başparmak ile vurmak tüm yumruk ile vurmaktan daha ölümcül olabilir. Ancak bunu yalnızca yüksek derecede eğitilmiş savaşçılar yapabilir.

Odaklanmanın ikinci bir yönü de o an neyin olduğuna dair düşünmenizi sağlayan zihinsel disiplindir. İrade bu amacı sağlarken dikkat dağıtanlar gözardı edilir. Gerçekten ölümcül bir savaşçı bu yolla kendi acısını bile engelleyebilir.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Create iPhone web-based documentation