VI. Bölüm: Chimarvamidium

Antik Dwemer Hikayeleri ››

VI. Bölüm: Chimarvamidium

Yazan: Marobar Sul
Çeviren: Alp Sezer Orak

Birçok savaş sonrasında, savaşı kimin kazanacağı belliydi. Chimer'in büyücülük ve kılıç kullanma hakkında iyi yetenekleri vardı ancak Jnaggo tarafından dövülmüş en iyi kalkanların ardındaki Dwemer'ın zırhlı taburlarına karşı, kazanmalarına karşı çok az bir umut vardı. Topraklarda bir parça barış tutmak adına Kumandan Sthovin, Canavar Karenithil Barif ile ateşkes yapmayı kabul etti. Tartışmalı toprakların karşılığında, Sthovin Barif'e kuvvetli bir golem verdi. Bu Chimer topraklarını Kuzeyli barbarların saldırılarından koruyacaktı.

Barif bu hediyeden memnun kalmıştı ve onu kampına getirdi, buradaki savaşçılarının hepsinin ağzı korkuyla açılakaldı. Altın rengi ile parlıyordu, gururlu bir görünüm ile bir Dwemer süvarisine benziyordu. Gücünü test etmek için, golemi bir arenanın ortasına koydular ve ona büyülü yıldırım topları attılar. Çevikliği öyle iyiydi ki yalnızca birkaç top ona çarptı. Kalçalarında dönmek için aracı vardı böylece saldırılardan dengesini kaybetmeden sakınabiliyordu, ayakları yere sıkıca gömülüydü. Bir yığın ateş topu üzerine geldi ancak golem bunlardan da rahatça sakındı, dizlerini ve bacaklarını büküp patlamalar etrafında dönerek. Birkaç kez vuruldu, vücudunun en güçlü bölümleri olan göğüs ve bel kısımlarından.

Birlikler böyle çevik ve güçlü bir yaratılışı görünce keyiflendiler. Savunmayı bununla yapmaları, Skyrim'in barbarlarının köyleri yağmalamasında bir daha asla başarılı olamamaları demekti. Onun adına Chimarvamidium dediler, Chimer'in Umudu.

Barif bütün fedaileri ile birlikte golemi odalarına götürdü. Orada Chimarvamidium'u daha çok test ettiler; gücünü, hızını, esnekliğini. Tasarımında hiçbir kusur bulamadılar.

"Çıplak barbarların yağmalarından birinde bununla karşılaştıklarını düşünün," giye güldü fedailerden birisi.

"Bizim yerimize Dwemerlara tanıtması çok yazık," diye düşündü Karenithil Barif. "Düşmanlarımıza bizden daha çok saygı duyacak olmaları iğrenç."

"Barış şartlarını kabul etmememiz gerektiğini düşünüyorum," dedi bir başkası, fedailerin en agresiflerinden biri. "Kumandan Sthovin'i bir saldırı ile şaşırtmak için çok mu geç?"

"Saldırmak için asla çok geç değildir," dedi Barif. "Ya zırhlı savaşçılarını ne yapacağız?"

"Anlıyorum," dedi Barif'in baş casusu. "Askerleri şafakta uyanıyor. Eğer bir saat öncesinden saldırırsak onları savunmasız yakalayabiliriz. Duş almaya şansları olmadan önce zırhlarını giymeyi kendileri düşünsün."

"Eğer zırhçıları Jnaggo'yu yakalarsak ayrıca demir işçiliklerini de öğrenmiş oluruz," dedi Barif. "Yapalım gitsin. Yarın saldırıyoruz, şafaktan bir saat önce..."

Böylece kararlaştırıldı. Chimer Ordusu geceden yürüdü ve Dwemer kampını çevreledi. Chimarvamidium'un ilk saldırıyı yapmasına güveniyorlardı ancak bir arızası çıktı ve Chimer birliklerine saldırmaya başladı. Buna ek olarak Dwemer tamamen zırhlı, iyi dinlenmiş ve savaşa hazırdı. Sürpriz taraf değiştirmişti ve yüksek rütbeli Chimer'in çoğu, Canavar Karenithil Barif de dahil olmak üzere, yakalandı.

Sormak için fazla gururlulardı. Sthovin onlara saldırılarından adamlarından birinin haber vermesi ile haberdar olduğunu açıkladı.

"Bu adamın bizim kampımızda mıydı?" diye küçümsedi Barif.

Chimarvamidium, esirlerin karşısında ayakta duruyordu, kafasını çıkarttı. Metal bedeninin içinde Jnaggo, zırhçı vardı.

"Sekiz Dwemer çocuğu bir golem yaratabilir," diye açıkladı. "Ama sadece gerçekten harika bir savaşçı ve zırhçı onlardan biriymiş gibi rol yapabilir."


Yayımcının Notu
Bu, derleme gerçekten Dwemerlara dayanabilen birkaç masaldan biri. Üslubu Aldmeri'nin eski versiyonlarından oldukça değişik ancak kaynak aynı."Chimarvamidium" Dwemer dilinde "Nchmarthurnidamz" olabilir. Bu sözcük Dwemer zırh ve Animunculi planlarında birçok kez kullanılmış ancak anlamı bilinmiyor. Kesinlikle "Chimer'in Umudu" değil, yine de.

Dwemerlar muhtemelen ağır zırhları ilk kullananlardı. Bu hikayede zırh içine girmiş birinin birçok Chimer'i kandırabilmesine dikkat çekmek çok önemli. Ayrıca Chimer savaşçılarının tepkilerine dikkat edin. Bu hikaye ilk anlatıldığında bütün vücudu kapsayan zırhın hala nadir görülmesi ve yeni olması gerekiyor. Halbuki o zamanlar golemler ve komutanlar gibi Dwemer yapımları oldukça iyi biliniyordu.

Nadir görülen bir şey olarak ise Marobar Sul orijinal hikayenin bazı parçalarına dokunmamış. Aldmeris'teki orijinal replik olan "Sekiz Dwemer'dan herhangi biri bir golem yaratabilir ancak sekiz Dwemer'ın sadece biri bir golem olabilir." gibi.

Bu efsanenin benim gibi alimlerin ilginç bulduğu başka bir yönü ise, "arama"ya değinilmesi. Bu ve diğer efsanelerde Dwemer ırkının tamamında bir çeşit sessiz ve büyülü iletişim halinde olduğu ima ediliyor. Psijic Tarikatı'nın da bu sırrı paylaştığına dair kayıtlar var. Olay her neyse, "arama" olarak hecelenen hiç belge yok. Topraktepeli tarihçi Borgusilus Malier bunu Dwemerların kayboluşundaki gizeme bir yanıt olarak sundu. 1. Çağ 668'de Dwemer yerleşim yerleri güçlü filozof büyücülerden biri tarafından (bazı kaynaklarda "Kagrnak") büyük bir seyahate atılmak için çağırıldıklarını iddia ediyor. Bütün şehirlerini ve topraklarını bırakıp bütün bir kültür olarak yabancı diyarlara giden maceraya katılmaları ne yüce bir hikmet.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Free Web Help generator