Zırh Kılavuzu

Zırh Kılavuzu

Bu kılavuz General Warhaft tarafından imparatorluğun hizmetindeki bütün görevlilere zırhlar hakkında kılavuzluk etsin diye gönderilmiştir.

Çeviren: Shadowsong

Savaş alanında bir askerin zırhı onun esas işini yansıtmalıdır. Gözcüler, hafif süvariler, okçular ve akıncılar hafif zırh kuşanmalıdırlar. Bu birimlerin en üstün özelliği hızlı ve çevik olmalarıdır. Üstlük ve altlık bütün askerler tarafından her zaman giyilmelidir. Eldiven, bot ve miğfer atlılar ve yağmacılar için gereklidir ancak gözcüler ve okçular için değildir.

Hafif zırhlar posttan, deriden, zincirlenmiş demirden, gümüşi metallerden, Elf kökenli maddelerden ya da kristalden yapılabilir. Bu sıra ayrıca paha ve kalite sıralamasıdır. Post en ucuzu ve en az koruyanı iken kristal en pahalılarıdır ve en iyi koruyanıdır. Post, deri ve demir imparatorlukya her zaman kolaylıkla bulunmuştur. Gümüşi metaller, Elf kökenli maddeler ve kristal çok nadirdir ve sadece antik kalıntılarda, az da olsa mezarlarda görülmüştür.

Ağır zırhlar ön saflardaki piyadeler, mızraklılar, ağır atlılar veya şövalyeler tarafından giyilmelidir. Ayıca bütün subaylara da ağır zırh giymeleri salık verilmelidir. Miğfer, üstlük ve altlık hepsi tarafından giyilmelidir. Bot ve eldivenler ise sadece şövalyeler ve süvariler için gereklidir.

Demirciler zırhları demirden, çelikten; Cücelerin, Orkların abanozundan ve Daedraların madenlerinden dövebilirler. Bu, ayrıca kalite ve paha sıralamasıdır. Demir en kötüsü ve en ucuzlarıyken Daedra zırhları en iyileri ve en etkilileridir. Demir ve çelik herhangi bir demirci dükkanından bulunabilir. Diğer malzemeler ise nadirdir ve onlardan yapılan zırhlar sadece yerin derinliklerinde gömülü antik hazinelerde bulunabilir.

Büyücüler Loncasının ileri gelenleri bir zırh üzerine giyene çeşitli özellikler vermek üzere büyü yapabiliyorlar. En güçlü büyüler tipik olarak en nadir olanlara ve en uzun dayananlara (abanoz ve Daedra madenleri gibi) yapılıyordu ancak demirden zırhlar bile bu büyülerden yararlanmak üzere yapılabilir.

Özgün cenk ozanı Amarous Janus zırhını birkaç dakikada bir üzerindeki büyüyü korumak için çıkarıp takmakta kararlı bir Koloviyan generali hakkında alaycı bir şarkı yazdı. Bu imalı eleştiriye karşılık olarak ise general Nadas Kalesi'nin kuşatmasında onu bir koçbaşının önüne bağladı.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Easy CHM and documentation editor