The Elder Scrolls Online Blackwood Ön İnceleme

Elder Scrolls Online’ın sıradaki Chapter’ı Blackwood, adından da anlaşılacağı üzere Blackwood bölgesinde geçecek. PC ve Mac için 1 Haziran, Konsollar içinse 8 Haziranda yayınlanacak. Her chapter’da gelen büyük yenilikler gibi Blackwood’un da esprisi Companions yani Skyrim’den Yoldaş olarak da hatırlayacağımız sistemi getirmesi. Yeni bir harita, yeni quest serisi ki 30 saat süreceği söyleniyor, ve bir sürü güncellemeye geçmeden önce bölgenin tarihine hızlıca bir göz atalım.

Blackwood Lore

Blackwood haritamız, içerisinde Leyawiin ve Gideon adında iki büyük şehri barındırıyor. Tamriel’in güneyinde, Cyrodiil ve Kara Bataklık sınırında bulunan bu bölgede Emperyal, Argonyalı ve Ayleid kültürü havası hakim. Kasvetli ve adından da tahmin edileceği üzere bataklık coğrafyaya sahip Kara Bataklık kıyısı Argonyalı kültürünün yoğun hissedildiği bölgeyken, batıdaki Leyawiin taraflarında ise Emperyal mimarisini görmek mümkün. Baskıcı Yaztutan Adaları rejiminden kaçan elf topluluklarından olan Ayleidler Cyrodiil’in içlerine göç eder. Daha sonra Aedralara ve Daedralara tapan Ayleidler de kendi içlerinde savaşır. Savaşın galibi Daedra takipçileri olur ve Aedra inancına sahip olanlar güney Kara Bataklık’a yani Blackwood bölgesine yerleşir ve Gideon şehrini inşa ederler.
1. Çağ 200’lerde Alessia’nın Ayleidlere karşı başlattığı köle isyanlarından kaçan bir grup Ayleid, Cyrodiil’den kaçar ve güney Kara Bataklık’taki Barsaebic Ayleidlerine sığınır. Cyrodiilli Ayleidler insan toplulukları tarafından teker teker katledilirken, Blackwood’un Ayleidleri bu katliamdan uzakta kafaları rahat bir şekilde yaşamaktadır. Fakat onların da huzuru uzun sürmez. Bunlara ne olduğuna dair spoiler vermeyelim, öğrenmek isteyenler Elder Scrolls Online’ın Murkmire ek paketini oynayabilir.

Leyawiin Şehri
Leyawiin Şehri

Leyawiin şehrini Oblivion’da, Gideon’u ise Arena oyununda görmüştük. Şimdi bu iki şehri tekrar Blackwood chapter’ı ile ziyaret edebileceğiz. Hatırlatmakta fayda var, Elder Scrolls Online Blackwood, Oblivion’ın 800 yıl öncesinde geçiyor.

Blackwood’da baş düşmanımız Mehrunes Dagon, dört kollu kas yığını kırmızı Daedrik Prensimizi daha önce Oblivion oyununda da görmüştük. Kendisini bir kez daha görmek nasip oldu.

Buraya minik bir not düşelim, Elder Scrolls Online’a bir sene boyunca toplamda dört ek paket çıkıyor ve bunlar belli bir hikayeyi adım adım işliyor. İlk önce dungeon ek paketi ile hikayeye giriş yapılıyor, ardından chapter adı verilen ve normal DLClerden yani ek paketlerden daha çok içeriğe sahip bir içerik gelerek hikaye iyice genişletiliyor, daha sonra bir dungeon ek paketi ve son olarak yeni bir harita içeren ek paket ile o hikaye sonlandırılıyor.

Blackwood’da devrilen Longhouse Hanedanlığı ve bölgedeki Daedraya tapan bir grup insan ve bunların arkasındaki dört kol Mehrunes Dagon’ın olduğu bir hikayeyi oynayacağız. Acaba Mehrunes bu sefer neyin peşinde?

Hikaye ve lore bu şekilde. Şimdi geçelim oyunun yeni elementlerine.

Yeni Companion Sistemi

İki Yeni Companion
İki Yeni Companion

Companionlar, bu chapterın en büyük içeriği. Sizinle beraber savaşıyor, xp kazanıyor. Kullanacağı skilleri, zırhları ve hatta kostümüyle bineğini dahi seçebiliyorsunuz. Oyunda şimdilik 2 tane companion var, Erkek Imperial Bastion, ve Kadın Dark Elf Mirri.
Bu ikisinin kendi yaşam hikayeleri, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler mevcut. Mesela Bastion daha çok şövalyevari bir karakter, hırsızlık yapmanızı ve masumları öldürmenizi sevmiyor. Mirri ise tam tersi. Dark Elf ruhunu yaşatırcasına her türlü gizli kapaklı iş ve adam öldürmekten zevk alıyor. Sizin çevreyle etkileşiminize bağlı olarak yoldaşınız ile olan ilişkiniz de etkileniyor. Eğer sevmedikleri şeyleri yaparsanız sizden nefret etmeye başlıyor.

Companionların skilleri ise kendine özel npc skilleri. Tek bir skill barı bulunuyor ve biz oyunculardaki gibi 5 aktif 1 ultimate slotu var. En büyük fark ise tüm skillerinin cooldown’a sahip olması. Ayrıca skill barına koyduğunuz skillerin sırası da aynı zamanda kullanım sırası anlamına geliyor. Yani kombata girdiğinizde yoldaşınız skill barındaki ilk skilli kullanıyor. Daha sonra ikinci, sonra üçüncüye şeklinde devam ediyor. Sadece bununla kalmayıp zırh seçimi de kombata etki eden bir diğer faktör. Yoldaşlar için setler henüz olmasa da, zırhların ve silahların traitleri mevcut. Örneğin aggressive traiti hasar arttırırken, cooldown düşüren, maksimum health arttıran toplamda 9 farklı trait bulunuyor. Kısaca skill cooldownlarını ve armor traitlerini göz önünde bulundurursak, çok çeşitli companion buildleri bizleri bekliyor.
Biz oyuncular gibi seviye atlama sistemi yoldaşlar için de geçerli. Öldürdüğünüz her mob karşılığında aktif olan yoldaşınız da xp kazanıp seviye atlıyor ve buna mukabil skilleri daha da güçleniyor.

Peki bu yoldaşlar ne kadar güçlü? Elbette ki bir oyuncu kadar etki etmiyorlar lakin tek tabanca oynayan oyuncular için oldukça işe yarayacakları su götürmez bir gerçek. Yoldaşınızı tank olarak ayarlayıp bossları tutabilir, veya healer olarak ayarlayıp sizi bufflayabilirler. Belki de en güzeli arkadaşınızla siz dps oynarken, yoldaşlarınızı tank ve healer olarak ayarlayıp dört kişilik dungeon’ı bitirebilirsiniz. Veya 6 oyuncu 6 yoldaş ile trial bitirmek bile mümkün!

Son olarak yoldaşlar pvp ve solo arenalar hariç her yerde kullanabiliyor.

Oblivion Portalları

Oblivion Portalları
Oblivion Portalları

Yoldaşlar, uzunca bir hikaye örgüsü, yepyeni bir haritadan sonra oyundaki bir yeni içerik de Oblivion Portalları. Elder Scrolls 4 Oblivion’ı anımsatan portallar, yeni içeriğin bir Dark Anchor’ı veya Summerset’in Geyzerleri gibi genele açık etkinlik noktaları. Fakat diğer benzerlerinden farkı şu, bu portalları aktifleştirdiğinizde ayrı bir haritaya gidiyorsunuz. Tıpkı Oblivion oyunundaki portallar gibi Mehrunes Dagon’ın diyarı olan Deadlands’e geçip oradaki moblarla savaşıyorsunuz. Çok farklı portal tasarımları mevcut olduğu için hepsinin oynanış tarzı da farklılık arz ediyor.

Bütün bunların dışında elbette çok sayıda değişiklik mevcut. Mesela benim en çok hoşuma giden şey, Action Duration Reminder modunun yaptığı şey olan skillerin etki sürelerini gösteren bir sayaç artık oyuna ekleniyor. Bu ve bunun gibi yüzlerce yenilik, Blackwood Test Serverına geldiğinde detaylıca öğrenmiş olacağız. Şimdilik benden bu kadar. Herkese Mehrunes Dagon’a karşı olan savaşında kolaylıklar diliyorum!